LT EN RU

Panemunės pilis 1982–2022 m., arba 40 metų kartu su Vilniaus dailės akademija

Šiais metais minime jubiliejų – sukanka 40 metų, kai Panemunės pilį valdo Vilniaus dailės akademija. 

1924 m., vykdant Žemės reformą, Panemunės 292 ha valdą – dvarą su 4 palivarkais – iš grafienės Marijos Puslovskytės Tiškevičienės perėmė valstybė. Pradėta ieškoti idėjų naujai pilies paskirčiai. Sumanymų būta įvairių: galvota įrengti observatoriją, turistinę bazę ar LTSR aukštųjų mokyklų mokslininkų kūrybos namus. Tačiau restauravimo darbai Panemunės pilyje prasidėjo tik XX a. 9 dešimtmetyje, kuomet 1982 m. kovo 12 d. Jurbarko raj. Liaudies deputatų tarybos Vykdomojo komiteto sprendimu Panemunės pilis ir parkas buvo perduotas Lietuvos TSR valstybiniam dailės institutui (dabar – Vilniaus dailės akademija). 

Sumanyta čia įkurti Vilniaus dailės akademijos kūrybos ir poilsio namus. Prasidėję pilies tvarkybos darbai etapais tęsiasi iki šių dienų. Šiandien, švęsdami 40 metų Panemunės pilies ir Vilniaus dailės akademijos buvimo drauge jubiliejų, galime pasidžiaugti, kad didžioji dalis darbų jau padaryti: veikia muziejus, meno galerija, kūrybinės dirbtuvės, konferencijų centras, viešbutis ir restoranas. Kompleksas romantiškai įsikūręs ant kalvos, kurią supa penki tvenkiniai ir istorinis parkas, harmoningai ištirpstantis Panemunių regioniniame parke ir įsiliejantis į neabejotinai gražiausią Lietuvoje dvarų, pilių ir piliakalnių maršrutą, besidriekiantį tarp Kauno ir Jurbarko. 

40 metų Vilniaus dailės akademijos ir Panemunės pilies draugystei paminėti numatyti renginiai ir paroda, kurie vyks 2022 m. vasarą. Prašome sekti skelbimus.